CWZICh —

Monografia

Człowiek w zdrowiu i chorobie
Profilaktyka i postępowanie w chorobach cywilizacyjnych

pod redakcją naukową Wiesława Chwały
Wydawca: Wydawnictwa Akademii Tarnowskiej
© Copyright by Akademia Tarnowska, 2024
Publikacja udostępniana na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 (CC BY-SA 4.0)
ISBN: 978-83-970661-2-0
DOI: 10.55225/9788397066120
Publikacja bezpłatna

Słowo wstępne

Filozoficzne stwierdzenie Arthura Schopenhauera „choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” skłania nas do głębokiego zastanowienia się nad jego wartością. Oddajemy w Państwa ręce opracowanie poświęcone upowszechnianiu wiedzy z zakresu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, niwelowania ich skutków w obrębie kompleksowego programu postępowania.
Znaczące miejsce wśród zawartych opracowań zajmują: profilaktyczny aspekt edukacji prozdrowotnej w chorobach cywilizacyjnych, aktywność fizyczna jako niezbędny element prawidłowego rozwoju i zdrowia, zagrożenia i korzyści dla zdrowia wynikające z uprawiania sportu i rekreacji, holistyczne podejście w terapii i pielęgnacji pacjenta czy zdrowie społeczeństwa w obliczu zagrożeń XXI wieku.

Zawarte w monografii prace są okazją do zapoznania się z aktualnymi osiągnięciami naukowymi z szerokiego obszaru wiedzy dyscypliny nauki o zdrowiu i stanowią płaszczyznę do wymiany doświadczeń w dyskursie naukowym. Ufamy, że będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem specjalistów związanych z ochroną zdrowia oraz pacjentów.

Wiedza i doświadczenie, które wyniesiecie Państwo z przeczytania monografii Człowiek w zdrowiu i chorobie. Profilaktyka i postępowanie w chorobach cywilizacyjnych, niech będzie potwierdzeniem słów amerykańskiego pisarza Franklina Adamsa, że „zdrowie jest tym czynnikiem, który daje poczucie, iż właśnie jesteśmy w najlepszym okresie naszego życia”. Doceńmy jego wartość i niech ta świadomość stanowi silną motywację do starań o własne zdrowie, gdyż wiele w tym zakresie zależy od nas samych.

(Wiesław Chwała, Słowo wstępne)

Spis treści

Filip Georgiew, Jakub Florek, Adam Bębenek, Ewa Otfinowska, Aneta Grochowska, Katarzyna Zielińska

Ocena natężenia bólów i niepełnosprawności funkcjonalnej u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi w szyjnym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa

Zdzisława Szadowska-Szlachetka, Renata Czubak, Anna Irzmańska-Hudziak, Marzena Szuster, Marta Miśkiewicz, Katarzyna Kociuba-Adamczyk

Wiedza i zachowania zdrowotne pacjentów w zakresie niefarmakologicznych metod obniżania nadciśnienia tętniczego krwi

Andrzej Nosiadek, Barbara Gajer

Technika nawrotu koziołkowego osób z niepełnosprawnością

Agnieszka Kocoł

Fenyloketonuria, wrodzona choroba metaboliczna – przegląd literatury

Agnieszka Rybka, Małgorzata Marć, Edyta Barnaś

Ryzyko zawodowe pielęgniarki w kontekście strategii zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby

Katarzyna Warchoł, Michał M. Skoczylas

Siedzący tryb życia jako czynnik obniżający płodność żeńską i męską – przegląd literatury

Patrycja Przybyłowicz-Rząca, Ewa Klimek-Piskorz

Występowanie wad stóp u dzieci w wieku 4–6 lat

Skip to content